Blockchain Wallet – czym jest? Wprowadzenie

CornerRight 7 min
Blochchain

Chociaż produkty oparte na blockchainie są dostępne na rynku już od kilku lat, wielu klientów wciąż ma pewne wątpliwości co do tego, jak działają niektóre mechanizmy łańcucha. Jednym z nich jest Blockchain Wallet, cyfrowy produkt, który zapewnia określone korzyści użytkownikom, którzy chcą przechowywać coiny, takie jak Bitcoin lub Ether, i zarządzać nimi. 

Czym jest Blockchain Wallet i jak to działa? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się wszystkiego, co trzeba wiedzieć o Blockchain Wallet i korzyściach, jakie mogą czerpać z niego użytkownicy indywidualni.

Czym jest Blockchain Wallet?

Blockchain Wallet to portfel cyfrowy (zwany również e-portfelem), który pozwala użytkownikom przechowywać coiny i zarządzać nimi. Produkt ten jest w rzeczywistości dostarczany przez Blockchain.com, firmę programistyczną założoną przez Petera Smitha i Nicholasa Cary’ego. 

Portfel umożliwia dokonywanie przelewów i wymianę coinów na lokalne waluty, takie jak dolary czy euro. W tej chwili użytkownicy mogą wykorzystywać Blockchain Wallet do zarządzania saldem dwóch rodzajów kryptowalut: Bitcoina i Ethereum. 

Należy pamiętać, że Blockchain Wallet pobiera opłaty dynamiczne. Co to oznacza? To, że opłaty transakcyjne mogą się różnić w zależności od wielu różnych czynników – na przykład wielkości Twojej transakcji. Każdy użytkownik musi o tym pamiętać zanim rozpocznie korzystanie z Blockchain Wallet.

Jak działa Blockchain Wallet?

Ten rodzaj portfela cyfrowego umożliwia użytkownikom indywidualnym przechowywanie wybranych kryptowalut. Blockchain Wallet możesz utworzyć bezpłatnie. Proces konfiguracji konta odbywa się online – wszystko czego potrzebujesz to adres e-mail i hasło, którego będziesz używał do zarządzania kontem. Otrzymasz automatyczną wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. 

Po utworzeniu portfela użytkownicy otrzymują specjalny numer ID portfela. Jest to unikalny identyfikator, podobny do numeru konta. Właściciel portfela może uzyskać dostęp do e-portfela logując się na stronie Blockchain.com. Opcjonalnie można pobrać aplikację mobilną i uzyskać dostęp do portfela za jej pomocą. 

Interfejs Blockchain Wallet zawsze pokazuje aktualne saldo portfela dla tokenów Bitcoin i Ether. Wyświetla również transakcje zakończone w ostatnim czasie. 

Jednak to nie wszystko. Użytkownicy mogą również kliknąć na zaszyfrowane saldo walutowe, aby zobaczyć wartość środków w fiat lub walucie lokalnej użytkownika. Jest to podstawowa wartość portfela – użytkownik otrzymuje natychmiastową informację o dostępnych środkach i ich wartości przeliczonej na wybraną przez siebie walutę lokalną.

Jak korzystać z Blockchain Wallet?

Jedną z kluczowych funkcji Blockchain Wallet jest to, że użytkownicy mogą wysyłać prośby do innych osób o przesłanie określonej ilości coinów Bitcoin lub Ether. Gdy to zrobisz, system wygeneruje unikalny adres, który możesz przesłać do osoby trzeciej. Co więcej, możesz przekształcić go w kod QR (Quick Response) dla łatwiejszego dostępu. Kod QR przechowuje wszystkie informacje finansowe i może być odczytany przez dowolne urządzenie cyfrowe z aparatem fotograficznym. 

Nowy i unikalny adres będzie generowany za każdym razem, gdy złożysz wniosek. Oczywiście, użytkownicy mogą również wysyłać Bitcoina lub Ether do innych osób, gdy ktoś przekaże im swój unikalny adres. Proces wysyłania i odbierania działa tak samo jak wysyłanie i odbieranie pieniędzy przez PayPal – z tym, że używa kryptowaluty zamiast waluty lokalnej.

Da się również wymienić Bitcoina na Ether i vice versa. Zobaczysz wycenę wskazującą, ile możesz otrzymać w oparciu o aktualny kurs wymiany. Kurs będzie się zmieniał w zależności od tego, ile czasu zostało do zakończenie transakcji. Zauważ, że wymienione środki nigdy nie pojawiają się natychmiast w portfelu. Dzieje się tak dlatego, że potrzeba trochę czasu, aby transakcje zostały dodane do blockchainu każdej waluty. W końcu na tym właśnie polega technologia blockchain. 

Wreszcie użytkownicy Blockchain Wallet mogą również sprzedawać i kupować Bitcoiny za pośrednictwem interfejsu. Usługa jest zasilana przez partnera wymiany, takiego jak Coinify lub SFOX. Ponownie, kursy wymiany są gwarantowane tylko w ograniczonym czasie. Aby kupić Bitcoina, musisz przelać środki z rachunku bankowego albo użyć karty kredytowej lub debetowej.

Jakie są opłaty za Blockchain Wallet?

Poniżej wszystko, co musisz wiedzieć o opłatach, które Blockchain Wallet wykorzystuje do tego, aby zapewniać użytkownikom możliwość podejmowania działań z poziomu portfela cyfrowego. 

Przede wszystkim, przelewy bankowe wiążą się z niewielką opłatą za transakcję – może to być na przykład 0,25%. Musisz pamiętać, że zakupione Bitcoiny otrzymasz nawet po kilku dniach. 

Jeżeli użyjesz karty kredytowej lub debetowej, będziesz miał natychmiastowy dostęp do Bitcoinów. Jednak to udogodnienie wiąże się z wyższą opłatą – na przykład 3%. Ponadto, usługi kupna i sprzedaży mogą nie być dostępne w każdej lokalizacji.

Jak działają opłaty dynamiczne?

Zanim zaczniesz korzystać z Blockchain Wallet, musisz zrozumieć, na czym polega kluczowa cecha tego produktu, tj. dynamiczne opłaty. 

Przy dynamicznych opłatach kwota pobierana za transakcję może być całkowicie różna w zależności od kilku czynników, takich jak rodzaj transakcji czy warunki sieci w czasie transakcji. Wymienione dwa czynniki to te, które najczęściej wpływają na wielkość opłaty. 

Dlaczego tak jest? Ponieważ ograniczona liczba transakcji może być przetwarzana przez komputery o dużej mocy (zwane „górnikami”) w ramach jednego bloku. Górnicy zazwyczaj najpierw przetwarzają transakcje o najwyższym priorytecie, ponieważ jest to dla nich korzystne finansowo.

Dobra wiadomość jest taka, że Blockchain Wallet oferuje opłatę priorytetową. Możesz również skorzystać z regularnej opłaty, która jest tańsza, ale oznacza to, że przetworzenie twojej transakcji może potrwać ponad godzinę. W tym czasie kurs wymiany może się zmienić względem tego uzgodnionego przez Ciebie. 

Oczywiście opłaty mogą być również dostosowane do indywidualnych potrzeb. Jeśli jednak ustawisz zbyt niską opłatę, transakcja może zostać odrzucona lub opóźniona. To uniemożliwi ci uzyskanie pożądanego kursu wymiany.

Bezpieczeństwo Blockcain Wallet

Bezpieczeństwo jest kwestią krytyczną dla użytkowników, którzy chcą korzystać z e-portfela do przechowywania kryptowalut i zarządzania nimi. Jeśli Twoje konto zostanie nielegalnie udostępnione, możesz stracić Bitcoiny lub Ethery. Na szczęście Blockchain Wallet został wyposażony w trzy poziomy zabezpieczeń.

Poziom 1

Pierwszy poziom zabezpieczeń chroni przed utratą dostępu do konta. Pozwala on użytkownikom na weryfikację adresu e-mail i utworzenie frazy odzyskiwania danych składającej się z 12 słów, której możesz użyć, jeżeli zapomnisz hasła. Użytkownicy mogą również skonfigurować podpowiedź hasła. Pamiętaj, że portfel nie przechowuje żadnych haseł.

Poziom 2

Ten poziom zabezpieczeń polega na uniemożliwieniu innym użytkownikom uzyskania nieautoryzowanego dostępu do Twojego portfela. Obejmuje to powiązanie numeru telefonu z kontem. Otrzymasz jednorazowe hasło, aby zalogować się do portfela. Dwustopniowa autoryzacja jest zdecydowanie dobrą praktyką.

Poziom 3

Trzeci poziom zabezpieczeń Blockchain Wallet pozwala na blokowanie żądań sieci TOR. Czym są żądania sieci TOR? TOR to globalna sieć serwerów, która pozwala użytkownikom kierować ich ruch internetowy przez wiele komputerów. Celem tego działania jest uniemożliwienie komukolwiek śledzenia pochodzenia ruchów użytkownika. TOR może być używany legalnie, ale także do szkodliwych celów – na przykład do anonimowego włamywania się do portfela cyfrowego, ponieważ ślad nigdy nie pozwoli na zidentyfikowanie pierwotnego użytkownika. Na szczęście jako użytkownik Blockchain Wallet masz możliwość zablokowania żądań sieci TOR.

Podsumowanie

Blockchain Wallet jest na najlepszej drodze do stania się jednym z podstawowych portfeli cyfrowych dla użytkowników zainteresowanych przechowywaniem kryptowalut i zarządzaniem nimi. 

A ty korzystasz już z Blockchain Wallet? Jakie doświadczenia miałeś do tej pory? Czy jest coś, co szczególnie Ci się podoba lub nie w tym rozwiązaniu? 

Podziel się swoimi przemyśleniami w komentarzach! Jesteśmy ciekawi, w jaki sposób użytkownicy wykorzystują Blockchain Wallet do poruszania się po świecie kryptowalut.

Podobne wpisy

Blockchain publiczny vs. blockchain prywatny: definicje, różnice, podobieństwa

8 min

W ostatnich latach technologia blockchain szturmem zdobyła branżę technologiczną, oferując przedsiębiorstwom zupełnie nowy, a przy tym bardzo bezpieczny sposób obsługi transakcji. Możemy zakładać, że to dopiero początek, a w przyszłości aplikacje blockchain będą rewolucjonizować także inne branże.

pon./paź/2021
Więcej

Czy pracownicy marnują czas na home office?

9 min

Przymus pracy zdalnej spadł na przedsiębiorców jak grom z jasnego nieba. Z dnia na dzień miliony osób na całym świecie znalazło się w pracy, nie ruszając się z domu: bez wcześniejszego przygotowania, stosownego przeszkolenia i ustalenia jasnych zasad co do tego, jak ich praca powinna teraz wyglądać. Taka sytuacja generuje konflikty i rodzi pytania o efektywność pracy zdalnej.

pt./lut/2021
Więcej

Czym jest DeFi? Korzyści i zastosowania zdecentralizowanych finansów

9 min

Jeżeli jesteś na bieżąco ze światową sceną blockchain, prawdopodobnie słyszałeś już o zdecentralizowanych finansach (w skrócie DeFi, od ang. decentralised finance). Jest to zbiorcze określenie dla całego ekosystemu trendów, teorii oraz rozwiązań, które aktualnie pojawiają się na rynkach krypto, fintech i innych.

pt./sie/2021
Więcej

Czym jest transformacja cyfrowa?

8 min

Cyfrową transformację (digital transformation, DX) uznaje się za jedno z kluczowych zjawisk, które opisują współczesną rzeczywistość gospodarczą. Z perspektywy każdej firmy wygląda ona inaczej. Organizacje podejmują się tego przedsięwzięcia z różnych powodów. Coraz częściej jednak decyduje ono o ich „być albo nie być”. W obliczu pandemii ten cywilizacyjny megatrend nabiera jeszcze widoczniejszego rozpędu. Przyjrzyjmy się, czym dokładnie jest transformacja cyfrowa.

wt./cze/2021
Więcej